Objevování Olympie

Dostali jsme k užívání auto Tomova syna Luka. Napřed jsme trochu zděšeni, ale docela rychle se s ním skamarádíme. Jen několik věcí nás překvapuje. Jeden klíč je od zapalování, jiný od dveří. Světla se zapínají takovou tahací páčkou a ruční brzda je vlastně nožní. Další problém nastává, když zjistíme, že ručička palivoměru je téměř na nule. Jedeme si prohlídnout město a trochu se tu zorientovat. Ale cestou nepotkáváme žádnou benzínku. Takže se pak při procházce městem ptáme místních policajtů, kteří jsou kupodivu velmi ochotní a vstřícní a k nejbližší nás navigují. Město je docela malé, ale vcelku příjemné. Procházku zakončíme návštěvou kavárny, kde nás mile překvapí, že první co nám přistane na stole jsou sklenice s vychlazenou vodou (zdarma) a pak také to, že jakmile dopijeme kafe, přijde servírka a dolije nám jej znova do plna. Potom už se vydáme hledat již zmiňovanou benzínku. Zjišťujeme, že chceme-li platit cash, musíme napřed zaplatit, což také uděláme. Jenže pak nastane problém. Máme sice dva klíče od auta, ale bohužel ani jeden nepasuje do nádrže. Takže jsme v prekérní situaci. Benzín už máme koupený, ale nemáme ho kam nalít. Naštěstí si uvědomíme, že kdesi v autě na podlaze jsme jakýsi další klíč zahlédli a naštěstí je to ten správný. Takže konečně úspěšně dokončíme tankování a vyrážíme dál. Ručička palivoměru se ale nepohla, což znamená, že nevíme kolik v nádrži vlastně je celkem benzínu a kolik auto žere, což znamená, že pro jistotu budeme tankovat častěji, abychom někde na odlehlém místě neskončili s prázdnou nádrží. Pak se ještě trochu projíždíme kolem jezera na jih. Dominantu Olympie tvoří budova Capitolu, která se tyčí nad jezerem. Udělali jsme docela velký okruh a můžeme říci, že jsme se už tady docela slušně zorientovali a také si zvykli na místní dopravní předpisy a značení, které je velmi přehledné. Pak jsme se rozhodli zorientovat v cenách potravin v místních supermarketech. Po dlouhých peripetiích a obchodech, kde mají všechno organic, ale zase za trojnásobné ceny konečně objevujeme naši cenovou skupinu :-) , a to dolar shop a Grocery outlet, kde už se ceny víceméně blíží těm našim a také jsou více budget friendly. Kromě jiného nakupujeme i pár plechovek místního piva. Bohužel se na nás asi podepsal časový posun, protože jsme tak unavení, že kolem jedenácté, poté, co jsme stěží zvládli každý jedno pivo usínáme.

Počet komentářů: 5 k “Objevování Olympie”

 1. Rod napsal:

  Já bych si s dovolením vyžádal víc info o vaší káře – co je to zač, co je v tom za motor, automat/manuál a jak to jede.. :-P

 2. strmik napsal:

  nojo, kavárny v usa sou něco jinýho než tady:-)

 3. Číkus napsal:

  Rod> Ford Explorer XL blize nespecifikovaneho data vyroby. Sestivalec 4.0 benzin manual petikvalt, manualne razene 2H/4H/4L. Motor stejny jako v nasem jeepovi plus minus, ale v _mnohem_ lepsim stavu, takze (mimo jine i diky manualu) docela zihadlo. Spotreba jen 15mil na galon.

 4. cerv napsal:

  dyt vy tam furt chrapete ;)

 5. Rod napsal:

  Číkus> hmm, to zní použitelně.. :-) ..jsem si tu spotřebu přepočítal „na naše“ a kupodivu je to (skoro) stejný číslo – udávání spotřeby v mílích na galon jsem neznal..